Posilování ženskosti

27.04.2022

pokračování článku Znovuzískaní ženskosti

Opravdu chtějí ženy řídit ženskost mužským principem?                                                                                                    Ten princip co vede svět bez empatie a citu "na výkon"?                                                                                                      A mužský princip je v dnešní době běžně viditelný v chování žen.

Ano mužský princip analyzuje, hodnotí a vytváří normativy.                                                                                          např.: automobil - výkon, max. rychlost, spotřeba, bezpečností prvky;                                                                 zbraň - dostřel, váha, zásoba střeliva;                                                                                                                                             žena - míry (věk, váha, obvod přes prsa, boky zadek);

s tím souvisí, že nejzajímavější čísla těchto parametrů jsou nejlépe zobchodovatelná a už jde o který koliv z příkladů.

Tak moc se v ženskosti ženy chtějí vyrovnat mužům?

Začneme třeba příkladem zubů, funkce je snad jasná, mělnění jídla, prostředek ke správné výslovnosti, a také úsměv který je vidět.

Z věkem přichází "opotřebovanost", naše potrava obsahuje neskutečné množství kyselin, jedů, barviv, cukrů atd. o kterých evoluce nevěděla, že před nimi bude muset chrup chránit, jinak by asi zvolila jinou ochranu zubu než je zubní sklovina (tvrdost 5 na stupnici srování nerostů), navíc se s tlouštkou skloviny mění její bělavá, namodralá nebo žlutavá barva. Zuby se opotřebovávají od prvního okamžiku, kdy někde na prvním stupni základní školy, nahradily ty první "mléčné". A to je ještě ani nenahradily ve stejný čas. Ale to vše je přirozené. Ano takto technicky, mužským principem, lze popsat každou záležitost.

Nejde tedy o samotnou opotřebovanost, ale o péči a ta je základním ženským principem.

opečovávaný: ráno 2 minuty pro krásu a večer 2 minuty pro zdraví - tak se učí děti (nebudu tu popisovat jak se čistí a pečuje o zuby) takové zuby se rády ukazují například při úsměvu;

zanedbaný: minuta sem, minuta tam, káva, cukr, nikotin, mák mezi zuby, plak. Jenže po nějaké době zanedbávání, se na takový chrup už nikdo dívat nechce;

pro zachování rázu ještě uvedu varianty:

když zub chybí nebo je ulomený, možná to byla nehoda v dospívání, možná pecka v kompotu a možná predispozice, skoro polovina lidí trpí nějakou deformací chrupu, dnes lékaři umí proteticky nahradit, ale je to otázkou peněz

to jak má vypadat zdravý chrup se zeptete svého zubaře, ne reklamy na zubní pastu!...Bílé zuby jsou většinou jen tam.

tento zdlouhavý příklad lze převést na jakoukoliv fyzickou část těla, ať už to mohly být nohy s křečovými žílami, ukládání tuků do tkání, ztráta pružnosti po těhotenství, nebo nehty, vlasy...studiem těchto věcí se zabývá několik průmyslových odvětví - medicína samotná, farmaceutický, kosmetický a jejich mastičky na to, kde je něco povislého.

Pokud tedy chce alespoň začt s posilování ženskosti, dám vám pár kroků. Ale stejně jako u jakékoliv jiného cvičení, může jistou dobu trvat než se projeví. A čím déle byla ženskost zanedbávána tím déle bude trvat než se zase objeví a začne sílit.

Krok 0 - Je třeba rozhodnutí, jestli být ženou, užívající si ženskosti a žíjící podle ženských principů.

Pokud ne, i to je pochopitelné, ve světě orientovaném "na výkon", se mladým a hezkým ženám (to jsou ty snadno zobchodovatelné parametry) žije "snadněji", mužský princip vždy raději přidrží dveře usměvavému, bezstarostnému a prostě zajímavému zboží než např. matce běžící z práce na nákup, aby mohla chystat večeři za současného opravování domácích úkolů jednoho nebo dvou dětí.

Pokud ANO, pak na tom můžeme začít pracovat.

Jste dospělé a svéprávné, ale skutečně držíte život ve svých rukou? Tím začneme, vezměte svůj život do svých rukou. Zvládáte vše to co zvládají muži, řídíte firmy, vychováváte děti, staráte se o vnoučata. Je třeba vysmeknout se z pocitů že jste oběti výchovy, chorobného srovnávání se, či oběti nevybíravého chování některých mužů i žen, nebo oběti "firemní kultury" některých korporací a firem.                                                  

Máte problémy se svou ženskostí? Děje se vám v životě opakovaně něco, co nechcete? Pravděpodbně ano, jinak by jste tento článek nečetla.

Zjednodušeně: Život, máte ve svých rukou asi tak z 30 %. Zbylých asi 70 % má na starosti váš vlastní mozek -  přesněji oblasti v mezimozku a temenním laloku, tam jsou emoce i automatizované programy - vaše nevědomí, podvědmí. Menší část těchto programů je získaná evolucí - například postřeh, talent atd. Ostatní podvědomí nám z větší části "programují" jiní lidé a okolí.  A programují ho tím, co, kdy, jak často a v jaké míře prožíváme a s jak silnými emocemi. A s tím podvědomím je třeba pracovat a seznámit se s ním. Psychoterapie na má nejrůznější techniky.

Rozhodnutá že budete muset sama něco změnit?  Pak je čas vrhnout se na další krok.
Krok 1 - Seznamte se! Sama se sebou...
Většina lidí si myslí, že se zná.

Zjednodušeně: vzato si to že se znáte myslí, jen malá část mozku nazvaná čelní lalok. Ta je zodpovědná za racionální a logické myšlení, empatii, sebekontrolu a za vše, čemu říkáme vědomí.

Co konkrétně pro vás ženskost představuje? Co a jaké to je pro vás samotnou "býti ženou". Jaké vlastnosti si s tím spojujete, jakou odpovědnost, jaké viny, jaké emoce? Vy to ale potřebujete vědět naprosto konkrétně.

Vezměte si kus papíru a sepište si to:

všechny vlastnosti, které vy sama máte spojenou s ženskostí (krása, ladnost, cit,...);                                               všechny atributy, které vy sama považujete za neslučitelné s ženskostí (sprostá mluva, nezohlednost, hlasité říhání na veřejnosti, ...);                                                                                                                                               napište si dva nebo tři vlastní vzory ženskosti - ženy, které (dobře) znáte, nejlépe osobně: herečky, zpěvačky, vědkyně, sportovkyně, prostě kohokoliv.

A teď si každé jedno z těch slov rozviňte do konkrétní představy. Co přesně je ona krása, bezohlednost atd. Nejpravěpodobněji se vám vybaví vzpomínka na konkrétní situace, Vaše vlastní, nebo úryvek filmu nebo knihy. Tak teď připiště osoby či postavy, které u dané vlastnosti figurují.                                                                              

A teď malá ukázka toho, kudy vede a jak vypadá cesta k sebepoznání:                                                                   Pokud jste to dělala poctivě, zabralo Vám to možná hodinu nebo i víc a zanechalo to ve vás spoustu emocí i vyvolaných vzpomínek. A ne vždy třeba příjemných. A možná jste si všimla i některých zvláštností k zamyšlení. Například: Kolikrát se tam vyskytla vaše vlastní matka a kolikrát v té části spojené s ženskostí a kolikrát v té, co rozhodně za ženské nepovažujete.

K prvnímu kroku k sebepoznání v oblasti ženskosti tohle stačí. Dále už je třeba pomoc terapie na výsledky nahlédnout a rozklíčovat je. Což vyžaduje interaktivitu, bez níž nemá smysl pokračovat, protože by to mohlo být kontraproduktivní

Krok 2 - Naučte se být trochu sobecká
Co se vám vybaví za emoce a za lidi, když se řekne sobec? Opovržení a strach? Možná jste v takové prostředí vyrůstaly, kde sobec byl ten "špatný" a ten, který myslel na ostatní, byl ten "správný".                                             Svět není černobílý, nebo digitální. Není jen absolutní tma, kdy svítí Měsíc a hvězdy, a pak ihned absolutní světlo, kdy je vidět jen Slunce. Máme západy a východy Slunce, máme i zatmění.

A stejné je to se sobectvím! Ženskost vyžaduje péči, čas, snahu, v dnešní době i peníze. Když máte děti, o které je potřeba se postarat, nebo stárnoucí rodiče, kteří něco potřebují, nebo partner by od vás chtěl, a co teprve kamarádky (event. kamarády), kolegy v práci, natož pak nemocných, lidech v nouzi a potřebných. Když nebudete aspoň trochu sobecká, nebudete mít čas na sebe.
Když nebudete mít čas na sebe, vaše ženskost se pozvolna začne ztrácet. A ztrácela se velmi pomalu a velmi dlouho - od vynechané kadeřnice nebo manikůry, na kterého nezbyl čas nebo peníze, pokračuje přes oblečení, které "to se zase nosí" a je "pohodlné", až po gesta, úsměv, styl chůze a vyjadřování.                                         

Úplně chybějící sobectví je něco jako semínko malému nádoru, které si potichoučku roste, až se jednoho dne naplno projeví obrovskou bolestí. A léčba nádorů není lehká, a občas je i se ztrátami. A víte proč může potichoučku růst? Proto že ho vaše obranné mechanismy, váš imunitní systém, nevidí, prostě ho nechává být. Posilovat imunitní systém můžete zdravou žiivotním stylem (stravou, sportem, spánkem atd.)

A ten Váš "ženský imunitní systém" pořebuje posílit stejně!                                                                                            Pro začátek stačí jednou týdně takovu "hodinku ženskosti- ženskou hodinku", kdy uděláte něco sama pro sebe. A až, si Vaše mysl zvykne alespoň na malou míru Vašeho sobectví, lze dávku postupně zvyšovat na dvě nebo tři "ženské hodinky", kdy budete cíleně dělat pro sebe to, co jste si sama napsala v kroku 1 jako projev ženskosti.

Krok 3 - Jste to, co nosíte
Móda a oblékání jednoznačně patří k ženskosti. Dnes už studie jasně dokazují interakci oblečení a psychiky člověka a ukazují, jak moc souvisí naše oblečení s tím, jak se cítíme.

Pokud si rozdělíme tělo na objektivní - to, které máme a subjektivní - to, které pociťujeme, že jím jsme.     Tak i když objektivní tělo je unavené, obézní nebo vrásčité, to subjektivní může být nádherné a plné života. Jenže ono to může být i na naopak! A oblečení lze zařadit jako součást subjektivní těla. Součástí toho, kdo si myslíme že jsme.

To jak se oblékáme, se odráží do našeho chování, projevu a prožívání. Muž montérkách se obvykle chová jinak než ten samý muž v obleku. A o ženách to platí stejně. Přitom pro ženskost je oblečení významným tématem, které nelze opomenout. Jen pro zajímavost, jak bylo zneužíváno oblečení žen ve středověku, kdy nedůvěra v ženské tělo vedla k úmyslně tuhým krozetům nebo těžkým konstrukcím sukní.

Zase si vemte kus papíru a napište si na něj:

Jaké oblečení nejraději a nejméně ráda nosíte;
Oznámkujte si jako ve škole jak se v tomto oblečení cítíte;
Proč, nebo kvůli komu a při jakých příležitostech ho nosíte;
A teď běžte k šatníku a rozdělte to co v něm máte a přiřadte k přechodzím bodů. Můžete si oblečení prvně rozdělit na jednotlivé oblasti - boty, sukně/šaty/kalhoty, různé blůzy/trička/topy, mikiny/bundy/kabáty, pokrývky hlavy. A pak se stejně věnujte nejdůležitějších částí oblečení - spodnímu prádlu.                                   Spodní prádlo má ještě jednu výsadu, že buď jej nosíte "pro sebe" a vidíte ho vždy jen vy sama, anebo naopak ho nosíte právě proto, že vás v něm někdo uvidí.

A opět malá ukázka toho, kudy vede a cesta k sebepoznání:

Tím bude porovnání a zamyšlení se nad tím, jak se tyto dva druhy spodního prádla liší, pokud se vůbec liší.

Krok 4 - Milujte své tělo                                                                                                                                                                         Je tak těžké milovat celé své tělo v jeho nedokonalosti. Proč souboj o ženskost začíná odporem podívat se do zrcadla a pokračuje odbýváním sexu pokud možno za absolutní tmy za zavřenými dveřmi ložnice?  Pokud se domníváte, že se ale jedná o ženy "ošklivé," hluboce se mýlíte. Často se jedná o ženy které pro jejich krásu nahlas obdivujeme, ony samy se ale za své tělo někdy až nenávidí. Ano i ženy štíhlé a pevné se vidí jako obézní a neforemné. (odkaz: Prokletí krásných žen)

Proč žádná z žen své tělo nikdy nepovažovala za nedokonalé a je hned připravena říci, co všechno je na něm špatně? Proč je někdo naučil, že se mají za všechny své tělesné části stydět až nenávidět? Často je tento učitel  zcela jasný, někdy jen patrný, či je čitelný alespoň jeho rukopis. Nevíte? Tak kdo vám tvrdí, že vaše břicho je pokryté samým špekem, když obvod vašeho pasu je 70cm, nebo kde se vzala nenávist k prsům která odkojila vaše zdravé děti že "nejsou jako dřív"?

Zase si vemte kus papíru a napište si na něj:


Všechny části těla, které na sobě nemáte ráda a proč;
Všechny části těla, které milujete a proč;
A teď zapátrejte v paměti a klidně se zeptejte - partnera, kamarádů, anebo také kamarádek (těch opravdových), a pokud ani jedno nemáte (je to smutné a další možnost asi nebude pro Vás ta nejlepší) zeptejte náhodně kolemjdoucího muže na to, které části vašeho těla se mu nejvíce líbí a proč. Chápu náročnost, ale kdo jiný lépe ohodností ženské tělo, než muž který nemá žádný důvod Vám lichotit.

A až tyto části uděláte tak je spárujte. Kolik lidí vyjmenovalo, že se jim líbí více částí vašeho těla než vám samotným? A nejmenoval někdo třeba tu část těla, kterou sama nenávidíte?

Krok 5 - Milujte sebe

Tím že se stanete aspoň trochu sobecká, si časem, podle dávky té sobeckosti (podle kroku 2) budete připadat krásnější. Tím začnete podporovat rozvoj své ženskosti a následkem se dříve nebo později začnete mít aspoň o trochu víc ráda. Od nalezení sebelásky je to malý krůček k sebevědomí. (sebe-vědomí, vědomí si ceny či hodnoty sama sebe). Téma rozvoje sebevědomí je velice rozsáhlé a má více možných cest. Některé můžou být dlouhodobé a náročné, ale o to, bude až se ji naučíte a následně dáte průchod Vaše ženská síla větší.

Další malá ukázka toho, kudy vede a cesta k sebepoznání:
Podívejte se do zrcadla a najdětě alespoň tři části vašeho těla, které budete milovat. O těch i díky své tendenci srovnávat řeknete, že jsou krásné. To že si žena připadá krásná nejlépe podpoří její ženskost.

Krok 6 - Nebojte se býti ženou

Současná společnost se stává arbitrem a mnohé ženy svým způsobem trestá, (viz. článek Slut shaming) za to, že si dovolují být ženami. Jenže ona ta společnost vás bude vždycky nějak soudit.                                               Když ale dostatečně posílíte svojí sebeláskou své sebevědomí, nebude vás to už trápit.

Jednou z metod psychoterapie, která v těchto tématech používá je příklad "dekomprese v kabině letadla". Instrukce kterou dostanete při vzletem je vždy naprosto jasná - Nejdřív nasadíte kyslíkovou masku sobě! Pak teprve někomu dalšímu, včetně vašeho vlastního dítěte! Udušení už totiž nikomu dalšímu nepomůžete! A stejně, nebo do velké míry to platí i o udušení Vaší ženskosti. Ženskost, ať chcete nebo ne, je totiž součástí vaší podstaty, vás coby ženy.

Asi poslední malá ukázka toho, kudy vede a cesta k sebepoznání:

Až půjde třeba zítra po ulici podívejte se na lidi okolo, a jen tak od oka si prohlédněte lidi a odhadněte poměr počtů kalhot mužů a žen a nejděte alespoň pár šatů, sukní atd. Tak jaké procento žen ve Vašem městě raději vyměnilo ženskost za pohodlí kalhot? A jen tak pro zajímovost, až za někým půjdete (myšleno v zástupu), zkuste odhadnout zda je to muž nebo žena - čistě na první pohled na záda osoby před sebou.

K návratu do rovnováhy mužského a ženského principu je nutné začít vracet ten ženský. Začít po malých krůčcích?

Třeba....

...dělat věci, protože chcete a protože Vás baví (a ne, protože musíte)?                                                                     ...budete plakat, když se budete cítit smutně?                                                                                                                       ...ukážete, že jste vlastně zranitelné?
...necháte muže, aby nám Vám sklenici s kompotem, okurkami nebo medem otevřel?
...ukážete, že něco možná nezvládnete, (i když by jste mohly) ?

Co se stane, nebo mohlo by se stát, nebo nestane nebo nemohlo by se stát, když budete ženou?
Zeměkoule určitě nezastaví svoji rotaci.
Co kdyby váš malý krůček ženskosti mohl pomoci celé společnosti?                                                                              Co kdyby více ženskosti mohlo pomoci i mužům. Mohli by si Vás více hýčkat. Mohli by Vám být oporou. Mohli by se projevovat jako pravý gentlemani a to nej tím že Vám pomohou do kabátu. Přestane Vám vadit, že Vám pomáhají. Dát mužům prostor stát ochránci rodiny. A tím i opravdovými muži. Muži, mající důvěru své ženy.

Na závěr pár témat k zamyšlnení k navazujícím tématům:

Obavy, že se za ženskost platí vyšší cena v podobě podvádějících partnerů (zlomených srdcí), zneužití od lidí kteří toho dokáži využít, nejsou na místě. To nesouvisí s ženskostí, to stejné se děje i mužům, to souvisí se vzorci chování, včetně těch pro chování v partnerství.