Co je Sub Drop a Sub Space v BDSM ?

14.04.2022

Sub Drop a Sub Space  (pokles a podprostor)

Když pochopíte obsah tohoto článku, pochopíte proč je mainstreamová pornografie největším nepřílem BDSM a platí pro všechny, kteří se účastní BDSM. Dva stavy, kterých mysl dosáhne během BDSM scény, jsou právě pokles (Sub Drop) a subprostor (Sub Space).

Sub Drop

Definování dynamiky

Rozdílnost dynamiky Dom/sub se liší a každý z nich může v určitém okamžiku BDSM zažít pokles.
Sub drop vychází z emocí. Převážně, když sub během BDSM odhalí svoji zranitelnou část a spoléhá na stabilitu a zodpovědnost svého Dom. Jde, ale o fyzické účinky způsobené uvolněním a poklesu endorfinů v těle.  Příznaky dropů jsou individuální, ale většinou se projevují jako únava, nespavost, zapomnětlivost či úzkosti, drop může mít vliv i na jídelní návyky a projevy deprese. Toto platí převážně na sub a jejich sub dropy.

Top drop                                                                                                                                                                      

Na stejnou stabilitu, na kterou spoléhá sub, spoléhá i dom sám. V průběhu BDSM, ale z pravidla nedochází ze strany Dom ke stejnému emocionálnímu ani fyzickému vypětí jako u sub. U Dom většinou neochází k vyčerpání zásoby β-endorfinu, potřebného k emocionální rovnováze. Na Dom většinou působí stavy jako návaly stresu, způsobené zvládnutím situace vyplývající z nabídnuté důvěry. Když Vás vzrušuje křičet někomu nadávky do obličeje a pak ho bít důtkami, zatímco prosí o milost, vždy se Vás to nějak dotkne.

Tedy k dojítí stavu sub drop, stejně jako Top drop stačí jen chvilka bandaže, či nesprávně sedlá rána bičíkem a není limitovaný jenom na sex. Nejsem si, ale vědom žádného akademického zkoumání, pro tvrzení, že se jedná o stejný jev. Abychom lépe pochopili co to znamená, musíme se podívat na působení chemické látek v těle.

Troška chemie

Endorfiny jsou produkovány tkáněmi mozku (hypofýzou a hypotalamem) během cvičení, vzrušení, bolesti, konzumace kořeněných jídel, lásky a orgasmů. Tkáně mozku (a další tkáně) začnou vyplavovat i další hormony např. adrenalin a enkefalin, aby změnil traumatický zážitek na příjemný, ač si je tělo běžně dopřává po kapkách. Podobají se opiátům a působí jako morfin... Endorfiny, "hormony štěstí", uvolňované během BDSM navozují např. pocit štěstí, dobrou nálady a tlumí bolest. Jakmile, ale hra skončí, endorfiny začnou mizet. To vytváří nerovnováhu v hladinách ostatních hormonů a endorfinů. Hormony se v těle vytvářejí pomalu a obnovení rovnováhy ve vašem systému nějakou dobu trvá. Někde jsem zaslechl, že lze drop nazvat silnou hormonální S/M kocovinou, je to tedy něco jako daň za zábavu. A pokud zůstaneme u příměru kocoviny, někomu se z ní stačí jen vyspat, někdo na má kocovinu celý týden. 

Účinky

Účinky se mohou objevit bezprostředně po hře, minuty, hodiny nebo dny. Nemáte-li dispozici k hormonální nerovnováze, Vaše tělo ji vyrovná samo, ale každé svým vlastním tempem. Někteří lidé se zotaví během několika hodin, ale jiní mohou vykazovat známky poklesu i po několik týdnech. Je to naprosto normální a účinky lze zvládnout a zmírnit. Podobné stavy mohou zažívat i adrenalinoví sportovci a další. Nejdůležitější je zapamatovat si, že se to může stát komukoli - novým sub, zkušeným Dom... každému.

Boj proti Dropu

Aby bylo možné čelit sub dropu, je nutná následná péče. Je to čas, kdy se můžete znovu napojit na realitu a znovu nastolit role běžného života. Některé BDSM jsou emocionálně a psychologicky velmi intenzivní a Dom může pomoci sub se uvolnit, zotavit a naopak. Smyslem následné péče je, aby se subina cítila přijatá, žádaná, v bezpečí a v pohodlý. Následná péče je od Doma nezbytná, aby se sub ujistil, že si jich Dom váží a jejich jednání nic nenarušilo. Při důsledné aplikaci pomůže následná péče prohloubit důvěru mezi Dom a sub a tím pomoci vztahu kvést a dosáhnout nových výšin a nových potěšení.

Co se s dropem dá dělat?

Vzít ho na do ZOO a do kina. :)  Ano i to pomůže, ale vážně. Záleží jestli se vše povedlo, nebo ne a jestli se z dropu chcete vzpamatovávat sami nebo s někým.                                                                                                               Pokud sami, vyvořte si, říkám tomu "drop kit" - drop sadu, a pokud zaznamenáte střední až silný pokles, ihned ji použijte. Má vlastní sada obsahuje dobře propečený steak, vychlazený Budvar, vybraný playlist alternativního rocku, bublinkovou koupel atd.

Proč jídlo? Podobně jako motor i lidské tělo potřebuje kvalitní palivo. Bohatá strava pomůže tělu rychleji doplnit zásoby hormonů a rychleji se dát do kupy. A Endorfiny se taky snadno dají doplnit čokoládou.

Proč pití? Vysušený organismus se rychleji unaví, a rychleji si tak sáhne na dno. Správná hydratace před a po BDSM je velmi důležitá. Tělo se díky ní i snadněji vzpamatovává z následků.  Např. při bandážích dochází ke snížení průtoku a následnému zhuštování krve.                                                                                                 Dostatečná hydratace je jedním z nejdůležitějších prvků veškerých BDSM aktivit! Alkoholické nápoje v míře vyšší jak "zdravé" k BDSM nepatří. (tj. 0,5l piva, 0,2l vína na den)

Kultura? Kniha, kino, klub, činohra a muzeum. Kulturního dění všeobecně umí napravit náladu.

Následná péče?  "Aftercare" zmírní náraz z euforie do dropu. Může spočívat v masáži, večerním drinku nebo odzkoušeném mazlení po hrátkách.

Dostatek odpočinku a spánku před hrátkami vám jenom pomůže. Nemá smysl pouštět se do náročných BDSM praktik po celém dnu fyzické práce a stresu. Na to jsou vhodnější ty nejlehčí formy.

Kontakt. Empatie teď funguje ve váš prospěch, hlavně když jste s někým, kdo má nakažlivě dobrou náladu. Ať už dáte řeč s kolegou v práci, nebo svoláte bandu a vyrazíte na jízdu městem.

Komunikace. Mluvte se svým partnerem o tom, jak se cítíte a co se s vámi dělo během hraní. Mluvení vám pomůže srovnat si věci v hlavě a přijít na to, jak to příště udělat ještě lépe. Navíc pak nejste na zvládání dropu sami.

A když se ne všecho povede?

Sebeobviňování. Ať jsou úmyslné nebo neúmyslné, modřiny na těle časem zmizí. Dokonce i drop nemá nakonec moc dlouhou životnost. Člověka se, ale může držet měsíce. Pokud se něco zvrtlo a vy jste udělali pro zajištění bezpečnosti vše, co šlo, pak je to sotva ideální, ale stát se to může každému. Pokud jste něco zanedbali, jak se z toho poučíte pro příště?
Nehody se bohužel dříve nebo později stanou nevyhnutelně každému, utopit se v sebelítosti nepomůže ani situaci, ani vám.

Zhodnocení. Cítit se mizerně je na nic, ale je to lepší jak cítit se mizerně, a nevědět proč. Sedněte si, klidně se na celou situaci podívejte znovu a zhodnoťte s odstupem času.

Sub Space

Subprostor, také známý jako "flow", lze popsat jako změněný duševní stav, kterého někteří submisivové dosahují během velmi intenzivní hry. Submisivní mohou vstupovat do různých úrovní subprostoru v různých časech s různými podněty. Submisivní člověk může zůstat v podprostoru minuty, hodiny nebo dokonce dny po skončení BDSM. Každý submisivní člověk, který vstoupí do subprostoru, může, ale nemusí sdílet podobné vjemy nebo zážitky, přičemž většina popisuje zážitek různými způsoby. Jak můžete vidět z tohoto obecného popisu, subprostor je komplexní a různorodá zkušenost, která se mění pro každého sub.    Z větší části (s výjimkou základních tělesných pocitů, jako je hlad a bolest, které jsou vrozené) lidé jsou schopni se rozhodnout, na co chtějí zaměřit svou pozornost. Nicméně, když je člověk ve stavu flow, je naprosto zabraný do úkolu a aniž by se tak vědomě rozhodl, ztrácí povědomí o ostatních věcech jako jsou čas, lidé, různá rozptýlení či dokonce základní lidské potřeby.

Hovorové výrazy pro stejný nebo podobný stav jsou: zapálený, vyladěný, koncentrovaný, být v přítomném okamžiku, v zóně, připojený, v rytmu, být ve čtvrté dimenzi.

K tomu dochází, právě když všechna pozornost jedince ve stavu "flow" je zaměřena na jeden úkol, který právě provádí a nezbývá žádná další kapacita pozornosti, která by mohla být rozdělena.
Intenzivní a soustředěná koncentrace na přítomný okamžik.
Sloučení akce a podvědomí.
Ztráta sebereflexe.
Pocit sebeovládání a nadhledu nad situací či akcí.
Ztráta pojmu o čase a subjektivní vnímání času.

Tyto aspekty se mohou objevit nezávisle na sobě, ale pouze v kombinaci tvoří tzv. flow prožitek.

Dalšími vlastostmi flow mohou být:
Jasné cíle. Jejich úroveň přitom musí představovat pro člověka výzvu, jejíž dosažení klade nároky na jeho dovednosti, ale obtížnost úkolu musí být přiměřená a šance úspěšně ho dokončit dostatečně vysoká.
Jednoznačná, okamžitá zpětná vazba.
Pocit hlubokého zaujetí úkolem, aniž cítíme zvláštní námahu. Splynutí činnosti a vědomí, z mysli jsou vypuzeny běžné myšlenky.
Mizí starost o vlastní já. Člověk si neuvědomuje tělesné potřeby jako hlad nebo únavu.